Çarşamba, 02 Şubat 2022 00:29

Çölyaklı Arkadaşımı Yemeğe Davet Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bu paylaşımım çölyak hastaları ya da gluten intoleransı olan bireyler için değil, aksine glutenle ilgili bir problemi olmayanlar için. Diyelim ki çevrenizde çölyaklı birisi var ve evinize yemeğe davet etmek istiyorsunuz. Peki mutfağınızda nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle gluten buğday, arpa, çavdar içeren her şeyin içinde var. Tamam bunları kullanmam diyebilirsiniz, ancak bunların parçacıkları evinize aldığınız neredeyse her paketli gıdanın içinde var. Bu sebeple daha ham hallerini almanız gerekiyor; örneğin baklagiller (paketin üstünde glutensiz de yazıyorsa süper olur), pirinç, ham et, balık, bütün sebzeler, meyveler, yoğurt vs. Gerekirse o arkadaşınıza ürün markalarını da sorabilirsiniz. Zaten arkadaşınız paket içeriği okumaktan ordinaryüs olmuştur.

Buraya kadar dikkat ettiniz, bitti mi, hayır! Fırında bir şey yapacaksanız, ıslak bir bezle ile silmenizde fayda var. Çölyak olan bireyin fırına atılacak yemeğini pişirme kağıdına ya da folyoya sarıp pisirebilirsiniz. Evinizde kullandığınız tahta kaşık, kesme tahtası ve teflon tavaları kullanmamalısınız. Bu malzemeler yıkandığında gluten ve diğer kimyasal maddeler geçmiyor, aksine yapışıyor. Onun yerine cam, seramik, porselen, çelik malzemeleri tercih edebilirsiniz. Bu malzemeler deterjanlı suda yıkandığında gluteni tutmuyor (çizik yoksa). Ancak elde yıkayacaksanız yeni bir bulaşık süngeri kullanmalısınız. Lakin sünger de gluteni emiyor.

"Aman şu tahta kaşığı kullanıvereyim ne olacak ya o kadarcıktan" diye aklınızdan geçirebilirsiniz, en doğal hakkınız. Ancak bu "gluten bulaşı" oluyor. Toplu iğnenin başı kadar gluten bile çölyaklar için ciddi sonuçlar doğurabilir. Glutenin çölyak hastalarının dokularına adım adım hasar veren bir madde olduğunu aklınızdan çıkarmayın lütfen olur mu? Çölyaklar glutene karşı yüksek tepki veriyorlar ve gluten aldıklarında bağışıklık hücreleri onlara zarar veriyor.

Çölyak ve gluten intoleransı olan bireyler için kendi mutfağı dışında yemek yemek zaten riskli bir durum. Ancak bu noktalardaki hassasiyeti gösterirseniz, gönül rahatlığıyla birlikte yemeğinizi yiyip güzel vakit geçirebilirsiniz.